Region Atlasu Wysokiego - wakacje już od 869 zł

Na wakacje: Region Atlasu Wysokiego, Maroko

Przewodnik turystyczny: Maroko/ Góry Atlas/ Region Atlasu Wysokiego

Bezchmurna noc
18°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1023 hPa
Wiatr:
13 km/h45°
Tereny obejmujące przede wszystkim górskie krajobrazy Atlasu Wysokiego oraz środkowego Maroka, leżącego pomiędzy górami – Atlasem Wysokim na północy i Antyatlasem na południowym-zachodzie. Znajdują się tu ważne dla turystyki miejsca. Jednym z nich jest region Marrakeszu, w którym zanjdą coś dla siebie miłośnicy zabytków (meeczety i medresy, ogrody i grobowce oraz mury obronne i liczne bramy), zakupów (Plac Dżamaa al-Fina, ze słynnym targiem, na którym można kupić niemal wszystko) oraz gór i piękna przyrody (szczyt Jebel Toubkal o wysokości 4167 m n.p.m., pod którym, na wysokości 3207 m n.p.m. usadowiło się schronisko oraz Wodospady Wodospady Ouzud). Innym ciekawym miejscem jest jest miasto Ouarzazate, na przedmieściach którego znajdują się kazby (fortece) Taourit. Tutaj swą siedzibę ma znane studio filmowe Atlas Studios, gdzie nakręcono wiele superprodukcji, m. in. „Gladiator“ czy „Kleopatra“. W pobliżu miasta znajduje się również wspaniała ufortyfikowana osada Ajt Bin Haddu, malowniczo położona na zboczu wzgórza, która była tłem do takich filmów jak „Gladiator“, „Klejnot Nilu“ czy „Aleksander“. Wśród turystów popularne jest także miasto Zagora – mimo iż sama Zagora jest miastem nowym, przyciąga wczasowiczów malowniczą okolicą - plantacjami palmowymi i oazami.

Atrakcje

 • Ajt Bin Haddu – jest to ufortyfikowana osada (inaczej ksar), która leży ok. 30 km od miasteczka Quarzazate. Dokładny czas powstania osady nie jest znany. Wiadomo jedynie, że dawniej pełniła ona ważną rolę osady handlowej na trasie karawan. Obecnie osadę zamieszkuje tylko kilka rodzin. Również ta osada była tłem podczas zdjęć do filmu „Gladiator”.
 • Wodospady Ouzoud – jest drugim, co do wielkości wodospadem w Afryce. Jego wysokość wynosi aż 120 metrów. Wokół, na sztucznie nawadnianym terenie, znajdują się gaje oliwne. Nazwa wodospadów wywodzi się od słowa „uzud”, czyli oliwka. Wodospad spływa do rzeczki, która płynie w parku pełnym swobodnie biegających makaków.

Ośrodki

 • Marakesz – miasto w południowym Maroku. Jest czwartym, co do wielkości miastem w państwie i uchodzi za stolicę południowej części krju. Leży u podnóża Atlasu Wysokiego. Powstał w połowie XI wieku jako ksar, ale później stopniowo rozrastał się do warownego miasta. Medyna w Marrakeszu została wpisana w 1985 roku na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Inne ciekawe zabytki znajdujące się w mieście to m.in.: Ogrody Agdal, Meczet Kutubijja oraz Meczet i medresa Alego ibn Jusufa.
 • Quarzazate – miasto położone pomiędzy górami Atlasu Wysokiego i Antyatlasu. W pobliżu miasta znajduje się przepiękny, przyciągający turystów ksar Ajt Bin Haddu, który w roku 1987 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na przedmieściach miasteczka można znaleźć również kazby (fortece) Taourit. To tu kręcony był film „Gladiator”.

Geografia i przyroda

Region ten obejmuje przede wszystkim masyw Atlasu Wysokiego (rozciąga się on od zachodnich wybrzeży Atlantyku po wschodnie krańce Maroka) oraz obszary środkowego Maroka, a dokładnie tereny leżące pomiędzy Atlasem Wysokim na północy i Antyatlasem na południowym-wschodzie. Klimat w tym regionie można określić jako półpustynny.

Historia

Do niedawna, bo do XX wieku, góry Atlas jak również Maroko nie były zbyt znane wśród Europejczyków. Dopiero w 1923 roku zostało odnotowane pierwsze wejście ekipy francuskiej.

Sport i rekreacja

 • Masyw gór atlasu Wysokiego sprzyja wycieczkom górskim, które pozwolą na przyjrzenie się z bliska florze i faunie tego regionu a także podziwiania wspaniałych krajobrazów.
 • Wycieczki samochodowe po niższych partiach masywu również mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń i niesamowitych widoków.

Informacje praktyczne

 • Waluta – dir-ham (dh).
 • Wizy – obywatele Polski nie potrzebują wiz, podstawowym dokumentem tożsamości jest paszport, który musi być ważny przez minimum sześć miesięcy od daty planowanego powrotu. Wiza wymagana jest przy pobytach dłuższych niż 90 dni.
 • Ubiór – w dużych miastach dopuszczalny jest strój europejski, jednak swobodnych lub skąpych ubrań lepiej unikać.
 • Czas – po przybyciu do Maroka zegarki należy cofnąć o 2 godziny.
 • Fotografowanie – należy przed zrobieniem zdjęcia spytać o pozwolenie, ponieważ fotografowanie ludzi bez pytania uważa się za zniewagę. Młodzież lubi fotografować się z turystami. Uliczni artyści i osoby pozujące do zdjęć będą prosić o drobne wynagrodzenie.

Region Atlasu Wysokiego, Maroko - prognoza pogody

 • Słonecznie
  18°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  24%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1023hPa
  wiatr:
  56°   9 km/h
  wsch. słońca:
  07:32
  zach. słońca:
  17:52
 • Pochmurno
  min.8°C max.20°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  198°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:32
  zach. słońca:
  17:53
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  214°   4 km/h
  wsch. słońca:
  07:32
  zach. słońca:
  17:54
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  196°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:31
  zach. słońca:
  17:54
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  255°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:31
  zach. słońca:
  17:55

Region Atlasu Wysokiego - klimat w Maroko