Region Essaouira - Asfi - wakacje już od 1802 zł

Na wakacje: Region Essaouira - Asfi, Maroko

Przewodnik turystyczny: Maroko/ Wybrzeże Atlantyckie/ Region Essaouira - Asfi

Słonecznie
20°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1018 hPa
Wiatr:
15 km/h267°
Południowa część marokańskiego Wybrzeża Atlantyku obejmuje obszar pomiędzy dwoma ważnymi miastami – Agadirem i Casablanką. Region ten nie jest jeszcze rozwinięty turystycznie, choć nie brakuje tu malowniczych plaż i orientalnych zabytków. Głównym miastem regionu jest Essaouira (As-Sawira), którego najbardziej znanymi gośćmi byli reżyser Orson Welles oraz Jimi Hendrix. Legenda mówi, że to właśnie medyna w Essaouira była inspiracją dla piosenki „Castles Made of Sand”.

Atrakcje

 • Medyna w As-Sawirze – z wąskimi uliczkami, sklepikami z lokalnym rękodziełem zachwyci każdego turystę. Forteca z armatami, mury obronne to obowiązkowy punkt zwiedzania. Dzielnica wpisana została w 2001 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Wodospady Immuzzer – w niewielkim miasteczku Immouzzer-des-Ida-Outanan to bajkowe wodospady położone ponad 1000 m n.p.m. Miasteczko znane jet również z miodu i migdałów.
 • Collines des Potiers – dzielnica garncarzy w Safi. To tu wyrabiają słynne zielone kafle, których używa się w całym kraju do budowy meczetów.
 • Kasr al-Bahr – forteca wzniesiona przez Portugalczyków nad Oceanem Atlantyckim. Początkowo budowla pełniła funkcje obronne, jednak z czasem zmieniła swą funkcję: była domem zarządcy oraz więzieniem.
 • Medyna w Safi – malownicza starówka pełna portugalskich elementów. Warto zobaczyć prezbiterium w Katedrze Portugalskiej, muzeum ceramiki umieszczone w obronnym gmachu zwanym keszla. Wśród arabskich zabudowań warto zwrócić uwagę na grobowiec marabuta Bu Deba, Hamidouch i bramę Bab Szaba.

Ośrodki

 • Essaouria (As-Sawira) – port i jeden z najważniejszych ośrodków handlowych w kraju. To zabytkowe miasto jest także mekką dla miłośników surfingu.
 • Asfi (Safi) – miasto portowe z wieloma zabytkami położone w centralnej części kraju. Safi to także ważny ośrodek przemysłowy.

Geografia i przyroda

Region położony nad Oceanem Atlantyckim z malowniczymi, piaszczystymi plażami. Jego głównymi ośrodkami turystycznymi jest As-Sawira, dawniej zwana Mogador. Miasto słynie z wiatrów i przyjemnej morskiej bryzy, dzięki czemu jest idealnym miejscem do uprawiania surfingu. Wybrzeże regionu charakteryzuje się większą wilgotnością powietrza i chłodną bryzą idealną na upały. Lato, podobnie jak w całym kraju, jest gorące i suche. Zima stosunkowo ciepła i wilgotna.
Essaoura jest stolicą prowincji o tej samej nazwie, która znajduje się w regionie Marrakesz-Tansift-Al-Hauz .

Historia

Zanim kraj uzyskał niepodległość miasto Essaouria nosiło nazwę nadaną przez Portugalczyków Mogador. Dziś używa się tej nazwy jedynie w odniesieniu do wyspy położonej niedaleko. Dzisiejszą Essaourię założyli Fenicjanie, miasto przejęli Kartagińczycy (którzy rozpoczęli tu handel), a następnie Rzymianie. Za panowania tych ostatnich atlantyckie wybrzeże kraju zwane było Mauritania Tingitana. Kolejno osiedlili się tu Wandalowie. W VII w. pojawili się tu Arabowie. Dynastia Umayyaden podbiła też południową Hiszpanię. W XV w. pojawili się tu Portugalczycy, którzy zajęli wybrzeże. W 1506 r. w As-Sawirze wzieśli fortecę - Castelo Real de Mogador. Wraz z przybyciem Portugalczyków powstały plantację trzciny cukrowej i zaczęto zwozić niewolników. Miasto powstało w II połowie XVIII w. w tym czasie było też ośrodkiem handlu międzynarodowego. Mogador dzięki swej pozycji szybko się wzbogacił. Jednak, gdy pojawili się Francuzi w 1893 r. zakończył się okres dobrobytu. Francuzi pozrywali stosunki handlowe. W XIX w. miasto i okolice zamieszkiwali Portugalczycy, Żydzi, potomkowie niewolników, Francuzi, Berberowie, Arabowie. Gdy Maroko odzyskało niepodległość w 1956 r. sytuacja nie poprawiła się. By dojść do dzisiejszej pozycji mieszkańcy miasta musieli sporo się napracować. Dziś ludność żyje z rybołówstwa i turystyki, a As-Sawira jest jednym z ważniejszych miast w kraju.

Sport i rekreacja

 • Idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych – jazda na skuterach i nartach wodnych, nurkowanie czy windsurfing.
 • Piaszczyste plaże to doskonałe miejsce do wypoczynku.

Informacje praktyczne

 • Waluta – dir-ham (dh)
 • Wizy – obywatele Polski nie potrzebują wiz. Podstawowym dokumentem tożsamości jest paszport, który musi być ważny przez minimum sześć miesięcy od planowanej daty powrotu. Wiza wymagana jest przy pobytach dłuższych niż 90 dni.
 • Ubiór – w dużych miastach dopuszczalny jest strój europejski, jednak swobodnych lub skąpych ubrań lepiej unikać.
 • Czas – po przybyciu do Maroka zegarki należy cofnąć o 2 godziny.
 • Fotografowanie – należy przed zrobieniem zdjęcia spytać o pozwolenie, ponieważ fotografowanie ludzi bez pytania uważa się za zniewagę. Młodzież lubi fotografować się z turystami. Uliczni artyści i osoby pozujące do zdjęć będą prosić o drobne wynagrodzenie.

Region Essaouira - Asfi, Maroko - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  21°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  54%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1018hPa
  wiatr:
  158°   17 km/h
  wsch. słońca:
  07:04
  zach. słońca:
  18:38
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  223°   15 km/h
  wsch. słońca:
  07:03
  zach. słońca:
  18:38
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  218°   18 km/h
  wsch. słońca:
  07:02
  zach. słońca:
  18:39
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.20°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  240°   29 km/h
  wsch. słońca:
  07:01
  zach. słońca:
  18:40
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.21°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  326°   37 km/h
  wsch. słońca:
  06:59
  zach. słońca:
  18:40

Region Essaouira - Asfi - klimat w Maroko