Fez - wakacje już od 1299 zł

Na wakacje: Fez, Maroko

Przewodnik turystyczny: Maroko/ Góry Atlas/ Region Atlasu Średniego/ Fez

Częściowe zachmurzenie
18°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
13 km/h50°
Miasto położone na przedgórzu Atlasu, w centralno-północnym obszarze kraju. Założone w VIII w. miasto było pierwszą stolicą Maroka. W średniowieczu odgrywało bardzo ważną rolę, będąc jednym z najświętszych miast islamu, a jednocześnie ośrodkiem naukowym filozofii, matematyki czy medycyny. Dziś możemy podziwiać w nim liczne zabytki: starą i nowszą medynę, meczety z IX i XII w., ruiny na wzgórzu ponad miastem (grobowce Marynidów), pałac królewski, medrsy (szkoły koraniczne) oraz system dawnych murów obronnych z bramami. Medyna w Fezie widnieje na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Geografia i przyroda

Fez, to miasto położone w centralno-północnym obszarze kraju, na przedgórzu Atlasu. Założone w VIII wieku początkowo było stolicą Maroka, a w czasach średniowiecza było największym miastem islamu. Spełniało również funkcję ośrodka naukowego filozofii, matematyki czy medycyny. Obecnie można podziwiać w Fezie medynę, wpisaną na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Z racji położenia miasta,
w głębi kraju, spotkać się tu można raczej z klimatem suchym kontynentalnym oraz z większymi wahaniami temperatur.

Historia

Miasto Fez zostało założone na terenie dawnej osady rzymskiej, około 801 roku. W IX wieku stało się głównym ośrodkiem religijnym, politycznym i ekonomicznym Maroka. Obecnie miasto żyje przede wszystkim
z przemysłu włókienniczego, spożywczego, rzemiosła (wyroby ze skór, garncarstwo). Jest również centrum handlu oraz głównym ośrodkiem religijnym muzułmanów. Fez nazywany jest „zielonym miastem”.

Atrakcje

 • Medresa Bu Inania – szkoła koraniczna, wybudowana w XIV wieku. Stworzona na planie prostokąta, z kwadratowym dziedzińcem wyłożonym płytami z marmuru i onyksu. Na dachu Medresy znajduje się stworzona z okien, drewnianych bloków i mosiężnych mis konstrukcja, nazywana zegarem wodnym. Medresa, jako jeden z nielicznych obiektów sakralnych, otwarta jest dla zwiedzających.
 • Meczet Al-Karawijjin – został wybudowany w IX wieku, jako centrum uniwersyteckie. Niegdyś nauczano tam m.in.: Koranu, filozofii czy logiki. Meczet ten uznawany jest za jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, a jego nazwa pochodzi od tunezyjskiego miasta Kairuan, które jest czwartym świętym miastem islamu.
 • Medyna – znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jest jedną z najpiękniejszych medyn w Maroku. Znaleźć tam można mnóstwo placyków z fontannami, labirynt krętych i wąskich uliczek, a także groby marabutów – sufickich świętych. Ponad to Medyna Fezu kryje w sobie wiele restauracji, hoteli, bazarów i medres, które warto zobaczyć.

W okolicy

 • Grobowce Marynidów – stanowisko archeologiczne, znajdujące się na wzgórzu, na przedmieściach Fezu. Odnaleziono tam zachowane grobowce sułtanów z dynastii Marynidów, które umiejscowione są na pierwotnych fundamentach miasta. Dodatkową atrakcją jest piękny widok rozciągający się ze wzgórza na starą medynę Fezu.

Sporty

 • Ze względu na bliskość pasm górskich Atlasu, nadarza się okazja do urządzania wycieczek górskich bądź uprawiania trekkingu .
 • Położenie miasta na przedgórzu Atlasu pozwala podczas wędrówek zachwycać się bogatą florą i fauną tych terenów, a także przepięknym krajobrazem.
 • Wzdłuż tras widokowych i wąwozów biegną trasy krajobrazowe piesze i drogowe.

Gastronomia

Restauracje znajdujące się w mieście oferują głównie kuchnię arabską, ale znaleźć tu można miejsca oferujące w menu dania kuchni europejskiej. Jednak nie można opuścić Fezu nie próbując np. bissary – gęstej, zielonej zupy przyrządzonej ze zmiksowanego bobu, czosnku i cytryny. Innym daniem, którego należy spróbować, jest harira – składa się z jagnięciny, warzyw, drobnego makaronu i podawana jest z daktylami lub kawałkiem ciasta daktylowego. W upalne dni warto również pamiętać po posiłku o szklance miętowej herbaty, która doskonale gasi pragnienie w tym klimacie.

Zakupy

Handlowa część medyny w Fezie, jest podzielona według cechów rzemieślniczych, które specjalizują się
w sprzedaży konkretnych wyrobów. Znaleźć tam można m.in.: sektor butów, dywanów, odzieżowy, skórzany, złoty, srebrny czy nawet ulicę fajek lub henny. Jak w każdym arabskim kraju, tak i w Maroku targowanie się jest rzeczą normalną i naturalną. Można się targować dosłownie o wszystko: o cenę interesującego nas produktu, o taksówkę, a nawet przy wymianie waluty. Jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę w sklepach i butikach, gdyż zasada targowania się obowiązuje wtedy, gdy nie ma wywieszonej nigdzie ceny produktu.

Życie nocne

W Fezie odbywa się Światowy Festiwal Muzyki Sakralnej. Główne ulice miasta oferują liczne rozrywki i bogate życie nocne.

Informacje praktyczne

 • Waluty – dir-ham (dh).
 • Wizy – obywatele Polski nie potrzebują wiz, podstawowym dokumentem tożsamości jest paszport, który musi być ważny przez minimum sześć miesięcy od daty planowanego powrotu. Wiza wymagana jest przy pobytach dłuższych niż 90 dni.
 • Ubiór – w dużych miastach dopuszczalny jest strój europejski, jednak swobodnych lub skąpych ubrań lepiej unikać.
 • Czas – po przybyciu do Maroka zegarki należy cofnąć o 2 godziny.
 • Fotografowanie – należy przed zrobieniem zdjęcia spytać o pozwolenie, ponieważ fotografowanie ludzi bez pytania uważa się za zniewagę. Młodzież lubi fotografować się z turystami. Uliczni artyści i osoby pozujące do zdjęć będą prosić o drobne wynagrodzenie.

Fez, Maroko - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  21°C
  opady:
  18.4 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  68%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  161°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:51
  zach. słońca:
  18:50
 • Intensywne opady deszczu
  min.12°C max.16°C
  opady:
  40.4 mm
  wiatr:
  245°   20 km/h
  wsch. słońca:
  05:50
  zach. słońca:
  18:51
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.6°C max.16°C
  opady:
  2.2 mm
  wiatr:
  241°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:48
  zach. słońca:
  18:52
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.11°C max.20°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  274°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:47
  zach. słońca:
  18:53
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  158°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:46
  zach. słońca:
  18:53

Fez - klimat w Maroko