Na wakacje: Marakesz, Maroko
Przewodnik turystyczny: Maroko/ Góry Atlas/ Region Atlasu Wysokiego/ Marakesz

22°C
- Opady:
- brak
- Zachmurzenie:
- 50%
- Ciśnienie:
- 1012 hPa
- Wiatr:
- 13 km/h230°
Powered by
World Weather Online
World Weather Online
Jest czwartym co do wielkości miastem Maroka, leżącym na skrzyżowaniu ważnych dróg, w południowej części kraju. Przyciąga mnóstwo kupców z okolicznych równin oraz turystów, pragnących podziwiać jego liczne zabytki. Najbardziej godne uwagi miejsca to: Meczet i medresa Alego ibn Jusufa, Meczet Kutubijja, Grobowce Saadytów, Plac Dżamaa al-Fina (ze słynnym targiem, na którym można kupić niemal wszystko), Ogrody Agdal oraz mury obronne i liczne bramy. W Marrakeszu panuje bardziej afrykański i marokański klimat niż w innych miastach, leżących bardziej na północy kraju. Z miastami marokańskimi kojarzone są nierzadko kolory. Za kolor Marrakeszu uważa się powszechnie czerwony. Jak głosi lokalna, berberyjska legenda, gdy w centrum miasta budowano meczet Kutubijja, polało się tyle krwi, że wszystkie mury, domy i drogi przybrały barwę czerwoną. Tę legendę łatwo zrozumieć, patrząc o zachodzie słońca na czerwone mury otaczające medynę oraz stojące tu domy.
Geografia i przyroda
Górujące nad Marakaszem i równinami południowego Maroka wyniosłe szczyty Atlasu Wysokiego to najwyższe pasmo ogromnego systemu górskiego północnej Afryki. Masyw stanowi naturalną barierę oddzielającą centralną część Maroka od Sahary. W środkowej, najbardziej znanej turystycznie części pasma leży Jebel Toubkal (4167 m n.p.m.), najwyższa góra północnej Afryki.Historia
Marrakesz powstał po 1062 r. jako stolica państwa Almorawidów. Początkowo wybudowano tylko meczet i kasbę, póżniej otoczono go murami, które zachowały się do dziś, mają ponad 10 km długości. W kolejnych latach miasto stało się ważnym ośrodkiem rzemieślniczym, słynącym z produkcji skór, kwitło też w nim życie intelektualne. Pod koniec XIII w. miasto przestało pełnić rolę stolicy na rzecz nowo wybudowanego Fes el-Jdid. Kiedy Maroko odzyskało niepodległość (1956), miasto stało się centrum kulturalnym i turystycznym. W 1985 r. jego medynę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.Atrakcje
- Plac Jamaa el-Fna – znajduje się w samym sercu starego miasta.
- W pobliżu placu znajduje się najbardziej znana budowla – minaret meczetu Kutubijja (jeden z najświetniejszych przykładów sztuki marokańskiej XII w.).
- Ogrody Kutubijja – widać z nich m.in. wysoki mur osłaniający kolejny, zamknięty odgród, w którym znajduje się mauzoleum Jusufa ibn Taszfina, założyciela Marrakeszu.
- Muzeum Dar Si Sad – wystawę podzielono na działy, prezentując m.in. drewniane, ozdobne bramy kasb z południowej części kraju, tradycyjne dywany berberskie z Atlasu Wysokiego, biżuterię noszoną przez Żydówki, męskie ozdoby: strzelby, sztylety. Osobno wystawiono ceramikę.
- Rezydencja Tiskiuoine – interesująca kolekcja marokańskich wyrobów rzemiosła artystycznego.
- Pałac El-Bahia – dostępny dla zwiedzających.
- Grobowce Saadytów – pochowano tu m.in. Mohammeda esz Szejach, a także potężnego Achmeda el Mansura.
- Suku Smarine – część bazaru, na którym sprzedaje się tradycyjne stroje oraz wysokiej jakości wyroby rzemieślnicze.
- Kubba Ba’ Adyin – jedyna zachowana budowla Marrakeszu z czasów założycieli miasta – Almorawidów.
W okolicy
- Meczet Bab Doukkala – ufundowany w 1558 r.
- Bab Doukkala – jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich Marrakeszu.
- Nowe Miasto (Ville Nouvelle) – warto przespacerować się parkiem Jnane el-Harti, zobaczyć Teatr Królewski, ogród Majorelle oraz Muzeum Sztuki Islamu.
- Wokół miasta są rozległe tereny zielone: gaj oliwny Bab Jdid, ogrody Menara, gaje Palmowe.
Sport
- Wycieczki górskie, trekking – bliskość Atlasu Wysokiego.
- Wycieczki samochodowe wzdłuż tras widokowych.
- Spacery wokół miasta, wśród licznych ogrodów.
Gastronomia
Najpopularniejsze niedrogie bary rozkładają się wieczorem na Jamaa el-Fna. Serwuje się w nich sałatki, grillowanie mięso, warzywa, frytki, zupy, ryby. Kto chce koniecznie zjeść coś międzynarodowego, może zajrzeć do McDonalda czy Pizzy Hut. W Marrakeszu znajduje się wiele restauracji, kawiarni, cukierni.Zakupy
Artykuły spożywcze warto kupić w Medynie na małym targu. Wiele dobrych, lecz drogich sklepów z różnorodnymi wyrobami rzemieślniczymi działa przy ulicy Mouassine (na odcinku od Jamaa el-Fna do meczetu Mouassine. W dywanach specjalizuje się suk dywanowy obok placu Rahba Kedima.Informacje praktyczne
- Waluty – dir-ham (dh)
- Wizy – obywatele Polski nie potrzebują wiz, podstawowym dokumentem tożsamości jest paszport, który musi być ważny jeszcze przez co najmniej sześć miesięcy. Wwiza wymagana jest przy pobytach dłuższych niż 90 dni.
- Ubiór – w dużych miastach dopuszczalny jest strój europejski, jednak swobodnych lub skąpych ubrań lepiej unikać.
- Czas – po przybyciu do Maroka zegarki należy cofnąć o 2 godziny.
- Fotografowanie – należy przed zrobieniem zdjęcia spytać o pozwolenie, ponieważ fotografowanie ludzi bez pytania uważa się za zniewagę. Młodzież lubi fotografować się z turystami. Uliczni artyści i osoby pozujące do zdjęć będą prosić o drobne wynagrodzenie.
Powered by
World Weather Online
Marakesz, Maroko - prognoza pogody
- 25°C
- opady:
- 2.7 mm
- zachmurzenie:
- 50%
- wilgotność:
- 53%
- widoczność:
- 9 km
- ciśnienie:
- 1012hPa
- wiatr:
24 km/h
- wsch. słońca:
- 06:05
- zach. słońca:
- 19:00
- min.14°C max.22°C
- opady:
- 6.1 mm
- wiatr:
24 km/h
- wsch. słońca:
- 06:04
- zach. słońca:
- 19:01
- min.15°C max.25°C
- opady:
- 3.1 mm
- wiatr:
23 km/h
- wsch. słońca:
- 06:03
- zach. słońca:
- 19:01
- min.15°C max.27°C
- opady:
- brak
- wiatr:
21 km/h
- wsch. słońca:
- 06:02
- zach. słońca:
- 19:02
- min.17°C max.30°C
- opady:
- brak
- wiatr:
19 km/h
- wsch. słońca:
- 06:01
- zach. słońca:
- 19:03