Maroko - wakacje już od 869 zł

Na wakacje: Region Północny, Maroko

Przewodnik turystyczny: Maroko/ Wybrzeże Śródziemnomorskie/ Region Północny

Bezchmurna noc
15°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1025 hPa
Wiatr:
6 km/h344°
W tych rejonach państwa marokańskiego znajdziemy piękne wybrzeże oraz tereny interioru, które w północnej części są górsko-wyżynne, a w południowej przechodzą w step i pustynię. Jednym z ciekawszych miejsc jest Saidia, piękna, 14-kilometrowa plaża, ze złocistym piaskiem, nazywana Niebieską Perłą, gdzie powstało nowoczesne centrum wypoczynkowe z polami golfowymi, hotelami, restauracjami, mariną itp. Warto odwiedzić również leżącą w interiorze, przy wschodniej granicy, Oujdę z meczetem z XII w. i Muzeum Etnograficznym.

Atrakcje

 • Park Narodowy Al Hoceima – położony jest na skalistym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jego powierzchnia wynosi ponad 48 tysięcy hektarów. Obejmuje on wybrzeża i wody zamieszkiwane przez delfiny. W Parku spotkać można wiele gatunków ptaków morskich – na przykład rybołowów, a także roślin, takich jak drzewa oliwne czy pistacjowe.

Ośrodki

 • Wadżda – miasto w północno-wschodnim Maroku, założone w 944 roku na miejscu dawnej osady berberskiej i obozu rzymskiego. Obecnie miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, a co za tym idzie – również handlowym Maroka. Wadżda pochwalić się może zabytkami, takimi jak: XIII-wieczny meczet oraz ruiny murów obronnych.
 • Saidia – miasto założone pod koniec XIX wieku, usytuowane jest w jednym z najbardziej wysuniętych, północnych krańców kraju. Może pochwalić się najdłuższą plażą (aż czternaście kilometrów) w tym regionie świata. Saidia jest dużym ośrodkiem turystycznym, który przyciąga turystów swoimi atrakcjami, takimi jak np.: las eukaliptusowy.

Geografia i przyroda

Region Północny charakteryzuje się zróżnicowanym ukształtowaniem terenu. W jego północnej części dominują tereny górsko-wyżynne, natomiast w południowej – zamieniają się one w step i pustynię. Region Północny, a zwłaszcza miasto Saidia, może poszczycić się jedną z najdłuższych plaż w Maroku. Wybrzeże Śródziemnomorskie, w którego skład wchodzi Region Północny, charakteryzuje klimat zwrotnikowy typu śródziemnomorskiego. Przejawia się on gorącymi, suchymi latami a także raczej ciepłymi, lecz wilgotnymi zimami.

Historia

Region ten, jak i cały obszar znajdujący się nad wybrzeżem Śródziemnomorskim, przez bardzo długi czas znajdował się pod kontrolą Hiszpanów. Do tej pory widać ich znaczny wpływ na architekturę czy nawet język tego obszaru. Miasta leżące w tym regionie mają historię i tradycję odmienną w stosunku do południowych czy środkowych części Maroka.

Sport i rekreacja

 • Piękne, szerokie plaże są stworzone dla miłośników odpoczynku na złocistym piasku.
 • Wody Morza Śródziemnego pozwalają na uprawianie różnych sportów wodnych, jak np. windsurfing czy kitesurfing.

Informacje praktyczne

 • Waluta – dir-ham (dh).
 • Wizy – obywatele Polski nie potrzebują wiz, podstawowym dokumentem tożsamości jest paszport, który musi być ważny przez minimum sześć miesięcy od daty planowanego powrotu. Wiza wymagana jest przy pobytach dłuższych niż 90 dni.
 • Ubiór – w dużych miastach dopuszczalny jest strój europejski, jednak swobodnych lub skąpych ubrań lepiej unikać.
 • Czas – po przybyciu do Maroka zegarki należy cofnąć o 2 godziny.
 • Fotografowanie – należy przed zrobieniem zdjęcia spytać o pozwolenie, ponieważ fotografowanie ludzi bez pytania uważa się za zniewagę. Młodzież lubi fotografować się z turystami. Uliczni artyści i osoby pozujące do zdjęć będą prosić o drobne wynagrodzenie.

Region Północny, Maroko - prognoza pogody

 • Słonecznie
  15°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  49%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1025hPa
  wiatr:
  195°   3 km/h
  wsch. słońca:
  07:25
  zach. słońca:
  17:35
 • Częściowe zachmurzenie
  min.8°C max.15°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  198°   4 km/h
  wsch. słońca:
  07:25
  zach. słońca:
  17:35
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  186°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:25
  zach. słońca:
  17:36
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  223°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:24
  zach. słońca:
  17:37
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  226°   19 km/h
  wsch. słońca:
  07:24
  zach. słońca:
  17:38

Region Północny - klimat w Maroko