Meknes - wakacje już od 869 zł

Na wakacje: Meknes, Maroko

Przewodnik turystyczny: Maroko/ Góry Atlas/ Region Atlasu Średniego/ Meknes

Bezchmurna noc
15°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1025 hPa
Wiatr:
6 km/h344°
Miasto leżące w północnej części kraju, na przedpolu Atlasu Średniego. Powstało w VIII w., jednak największy rozkwit przeżywało w wiekach XVI-XVII, kiedy to przeniesiono tu stolicę państwa. Dziś Meknes jest spokojnym i niedużym miastem, zwanym „Wersalem Maroka“, z pięknym starym miastem (medyną) widniejącym na liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz imponującymi murami obronnymi z monumentalnymi bramami. Sułtan Mulaj Ismail, który przeniósł tutaj stolicę rozpoczął budowę olbrzymiego kompleksu pałacowego, nie został on jednak nigdy ukończony.

Geografia i przyroda

Meknes położone jest w północnym Maroku, u podnóża Atlasu Średniego. Miasto początkowo rozwijało się wokół twierdzy Takarart, którą wybudowali Almorawidowie. W 1673 roku Meknes stało się stolicą Maroka, w tym czasie powstało wiele fortyfikacji miejskich, które zachowały się do dzisiaj. Obecnie miasto jest dużym ośrodkiem handlowym, położónym w centrum regionu rolniczego (uprawia się tu oliwki, owoce cytrusowe a także winorośl) oraz może pochwalić się bardzo dobrze rozwiniętym rzemiosłem artystycznym (zwłaszcza dywanów czy wyrobów ze skóry czy miedzi). Z racji swojego położenia w głębi kraju, charakteryzuje się raczej klimatem suchym kontynentalnym, z większymi wahaniami temperatur.

Historia

Meknes zostało założone w VIII wieku, wtedy właśnie powstała na tym terenie pierwsza ufortyfikowana osada. Miasto za rządów sułtana Mulaja Ismailia zostało znacznie rozbudowane i stało się stolica Maroka. Niestety po jej przeniesieniu najpierw do Fezu, a następnie do Rabatu, Meknes znacznie straciło na znaczeniu. Jeszcze w trakcie panowania sułtana, gdy Meknes było stolicą, rozpoczęto w mieście budowę kompleksu pałacowego, niestety nie został on nigdy ukończony.

Atrakcje

 • Brama Bab el-Mansur – uchodzi za największą bramę w północnej części Afryki. Jej monumentalność dodatkowo podkreślają dwie otaczające arkady, które wsparte są na marmurowych kolumnach.
 • Medresa Bu Inania – nazywana także „klejnotem medyny”. Składa się m.in. z małej sali modlitw oraz mihrabu (nisza znajdująca się w sali modlitw w meczecie, zwykle bogato zdobiona, wskazuje kierunek Mekki). Dziedziniec medresy otoczono świetnie zachowanymi parawanami z drewna cedrowego, które sprawiają, że studenci mogą się skutecznie odizolować od otoczenia.
 • Medyna – pozwala poczuć klimat „dawnego” Maroka. W 1996 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

W okolicy

 • Volubilis – miasto zostało założone w III w p.n.e. jako placówka Cesarstwa Rzymskiego. Do chwili obecnej podziwiać tu można największe i najlepiej zachowane mury budowli rzymskich oraz wspaniałych mozaik.

Sporty

 • Ze względu na bliskość gór Atlas, nadarza się okazja do urządzania wycieczek górskich bądź uprawiania trekkingu.
 • Położenie miasta na przedgórzu Atlasu pozwala podczas wędrówek zachwycać się bogatą florą i fauną tych terenów, a także przepięknym krajobrazem.
 • Trasy widokowe i wąwozy stanowią doskonały pretekst do urządzenia wycieczek samochodowych, w czasie których podziwiać można piękne krajobrazy.

Gastronomia

Restauracje znajdujące się w mieście oferują zarówno kuchnię arabską jak również znaleźć można lokale serwujące dania kuchni europejskiej.

Zakupy

Meknes słynie z uprawy oliwek, owoców cytrusowych oraz winorośli. Zatem są to produkty, które najczęściej można spotkać na miejskich bazarach. Jednak oprócz handlu wymienionymi towarami, miasto oferuje również inne produkty, jak na przykład dywany czy wyroby ze skóry (bardzo dobrze jest tutaj rozwinięte rzemiosło artystyczne). Tak w Meknesie, jak i w każdym innym arabskim kraju, targowanie się jest rzeczą normalną. Jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę w sklepach i butikach, gdyż zasada targowania się obowiązuje wtedy, gdy nie ma wywieszonej nigdzie ceny produktu.

Życie nocne

W centrum miasta i przy głównych ulicach można znaleźć wiele klubów i lokali czynnych do późnych godzin nocnych. W ciągu dnia warto wybrać się do jednej z kawiarenek, które są namiętnie odwiedzane przez mieszkańców (element lokalnej kultury).

Informacje praktyczne

 • Waluta – dir-ham (dh).
 • Wizy – obywatele Polski nie potrzebują wiz, podstawowym dokumentem tożsamości jest paszport, który musi być ważny przez minimum sześć miesięcy od daty planowanego powrotu. Wiza wymagana jest przy pobytach dłuższych niż 90 dni.
 • Ubiór – w dużych miastach dopuszczalny jest strój europejski, jednak swobodnych lub skąpych ubrań lepiej unikać.
 • Czas – po przybyciu do Maroka zegarki należy cofnąć o 2 godziny.
 • Fotografowanie – należy przed zrobieniem zdjęcia spytać o pozwolenie, ponieważ fotografowanie ludzi bez pytania uważa się za zniewagę. Młodzież lubi fotografować się z turystami. Uliczni artyści i osoby pozujące do zdjęć będą prosić o drobne wynagrodzenie.

Meknes, Maroko - prognoza pogody

 • Słonecznie
  15°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  49%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1025hPa
  wiatr:
  195°   3 km/h
  wsch. słońca:
  07:25
  zach. słońca:
  17:35
 • Częściowe zachmurzenie
  min.8°C max.15°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  198°   4 km/h
  wsch. słońca:
  07:25
  zach. słońca:
  17:35
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  186°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:25
  zach. słońca:
  17:36
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  223°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:24
  zach. słońca:
  17:37
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  226°   19 km/h
  wsch. słońca:
  07:24
  zach. słońca:
  17:38

Meknes - klimat w Maroko