Rabat - wakacje już od 1807 zł

Na wakacje: Rabat, Maroko

Przewodnik turystyczny: Maroko/ Wybrzeże Atlantyckie/ Region Rabat/ Rabat

Częściowe zachmurzenie
21°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1012 hPa
Wiatr:
19 km/h360°
Rabat jest drugim co do wielkości miastem kraju. Leży nad Oceanem Atlantyckim. W rejon ten przybywa wielu turystów, zachęcanych malowniczymi plażami i turkusowymi wodami oceanu oraz licznymi zabytkami. Można tu zobaczyć m.in. pozostałości budowli rzymskich (mury obronne, forum, termy, resztki budowli publicznych), cytadelę, mury z bramami, meczety, łaźnie i muzea. Znajduje się tu również centrum kultury islamu, na które składa się: Uniwersytet im. Muhammada V, konserwatorium, instytut języka arabskiego, biblioteka narodowa oraz muzea.

Geografia i przyroda

Rabat – stolica Maroka – jest drugim pod względem wielkości miastem tego państwa, leżącym nad Oceanem Atlantyckim. Poszczycić się może dużą ilością dobrze zachowanych zabytków, a także piaszczystymi plażami, które przyciągają wielu turystów. Miasto, z racji swojego położenia, na wybrzeżu charakteryzuje się większą wilgotnością powietrza i chłodną bryzą idealną na upały. Lato, podobnie jak w całym kraju, jest gorące i suche. Zima stosunkowo ciepła i wilgotna.

Historia

Historia Rabatu sięga 1150 roku, kiedy to w miejscu rzymskiej osady został założone ufortyfikowane obozowisko, które miało służyć za bazę wypadów wojennych na Półwysep Iberyjski. Od ok. XVII wieku miasto było zasiedlane przez muzułmanów wypędzanych z chrześcijańskich części Półwyspu Iberyjskiego.

Atrakcje

 • Nekropolia Szella – wykorzystywana niegdyś przez sułtanów jako miejsce pochówku, znajdująca się na przedmieściach Rabatu i otoczona murami. Obecnie jest to kompleks starożytnych i średniowiecznych ruin, wśród których obecnie oglądać można groby świętych oraz wykopaliska rzymsko-berberyjskiego miasta.
 • Wieża Hassana – minaret górujący nad Rabatem, uchodzi za wzór formy marokańskich minaretów. Minaret ten był częścią nieukończonego Meczetu Hassana. Niestety, w wyniku trzęsienia ziemi, większość budowli została zniszczona i obecnie można oglądać jedynie podstawy kolumn oraz wieżę Hassana.
 • Mauzoleum Muhammada V – mauzoleum, w którym pochowano sułtana Muhammada V i jego dwóch synów. Wzniesione jest w klasycznym marokańskim stylu z zielonym dachem, który symbolizuje islam, oraz bogatymi zdobieniami. Mauzoleum stoi naprzeciw ruin dawnego meczetu i Wieży Hassana.

W okolicy

 • Plaża Narodów – bardzo rozległy, piaszczysty obszar, rozciągający się na dużym obszarze. W okolicach plaży znajdują się Egzotyczne Ogrody Sidi Bouknadel.

Plaże

 • Plaże rozległe, piaszczyste, oblewane ciepłymi wodami Oceanu Atlantyckiego.
 • W Rabacie znajdują się dwie popularne plaże: Tamara i Skhirat, gdzie znaleźć można wiele restauracji i klubów nocnych.

Gastronomia

Będąc w Rabacie należy spróbować potrawy z tradycyjnej kuchni marokańskiej o nazwie Tajine. Potrawa ta zawdzięcza swoją nazwę naczyniu, w którym się je przygotowuje – jest to gliniany, przeważnie bogato zdobiony garnek. Skład tego najpopularniejszego marokańskiego dania to: wolno duszone mięso z dodatkiem warzyw i/lub owoców. Będąc w restauracji niech nie zdziwi nikogo fakt, iż nie można kupić w niej alkoholu. Jako, że islam zabrania spożywania alkoholu, nie można go kupić w barach, tanich restauracjach bądź sklepach, natomiast znaleźć go można w restauracjach lepszych hoteli, supersamach oraz licencjonowanych sklepach większych miast.

Zakupy

Jak i w każdym arabskim kraju, tak również w Maroku targowanie się jest na porządku dziennym. Targować się tam można o wszystko: o cenę hotelu, taksówkę, a nawet przy wymianie waluty. Jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę w sklepach i butikach, ponieważ zasada targowania się obowiązuje jedynie wtedy, gdy nie ma wywieszonej ceny produktu! Na bazarach znaleźć można przedmioty wykonane w pełni ręcznie, jak na przykład „lampy Alladyna” czy czajniczki.

Życie nocne

Marokańskiego życia nocnego w pełnej krasie można posmakować zwłaszcza na dwóch popularnych w Rabacie plażach: Tamara i Skhirat. Znajdujące się tam kluby i restauracje czynne są do późnych godzin nocnych.

Informacje praktyczne

 • Waluty – dir-ham (dh)
 • Wizy – obywatele Polski nie potrzebują wiz, podstawowym dokumentem tożsamości jest paszport, który musi być ważny przez minimum sześć miesięcy od daty planowanego powrotu. Wiza wymagana jest przy pobytach dłuższych niż 90 dni.
 • Ubiór – w dużych miastach dopuszczalny jest strój europejski, jednak swobodnych lub skąpych ubrań lepiej unikać.
 • Czas – po przybyciu do Maroka zegarki należy cofnąć o 2 godziny.
 • Fotografowanie – należy przed zrobieniem zdjęcia spytać o pozwolenie, ponieważ fotografowanie ludzi bez pytania uważa się za zniewagę. Młodzież lubi fotografować się z turystami. Uliczni artyści i osoby pozujące do zdjęć będą prosić o drobne wynagrodzenie.

Rabat, Maroko - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  22°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  69%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1012hPa
  wiatr:
  224°   22 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  19:00
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.20°C
  opady:
  0.4 mm
  wiatr:
  245°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:00
  zach. słońca:
  19:01
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.20°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  20°   19 km/h
  wsch. słońca:
  05:59
  zach. słońca:
  19:02
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  131°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:58
  zach. słońca:
  19:02
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  35°   20 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  19:03

Rabat - klimat w Maroko