Region Agadiru - wakacje już od 2263 zł

Na wakacje: Region Agadiru, Maroko

Przewodnik turystyczny: Maroko/ Wybrzeże Atlantyckie/ Region Agadiru

Bezchmurna noc
19°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1022 hPa
Wiatr:
12 km/h252°
Region Agadiru to świetne miejsce dla osób poszukujących miejsca zarówno beztroski jak i aktywny wypoczynek pośród orientalnych klimatów. Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez surferów i kitesurferów. Oprócz zwiedzania najbardziej znanego kurortu w Maroku – Agadiru, warto także wybrać się poza jego obręb by móc nieco odpocząć od gwaru wielkiego miasta. Szczególnie polecamy wycieczkę do Rajskiej Doliny, pełnej lasów palmowych i malowniczych przełęczy, w której znajdują się wodospady Immuzer (najlepiej zrobić to w lutym i marcu, gdyż w miesiącach letnich z wodospadu pozostaje mały strumyczek, a później zanika!).

Atrakcje

 • Rajska Dolina – dostać się do niej można krętą drogą, która prowadzi do uroczego terenu z wąskimi i głębokimi skalistymi przełomami oraz palmowymi zagajnikami. W czasie przejazdu można podziwiać leżące tam oazy oraz berberyjskie miasteczko Immouzzer, gdzie można zakupić smaczny miód pitny i poznać życie zwykłych mieszkańców. Miasteczko posiada również atrakcję w postaci wodospadu, z którego w okresie letnim pozostaje mały strumyk, a następnie całkiem zanika.
 • Medyna – podczas trzęsienia ziemi w 1960 roku Agadir stracił swoją Medynę (stare centrum). Od 1970 roku trwają próby ponownego odbudowania autentycznej medyny, jednak dopiero w 1992 rozpoczęto budowę. Medyna zajmuje 4,5 hektara i jest zbudowana z kamieni, drewna i ziemi z okolicznych regionów. Prace nad jej zakończeniem trwają do dzisiaj, a w planach jest, by obszar ten posiadał również (poza budynkami) sztuczne jezioro i ogród botaniczny.

Ośrodki

 • Agadir – najbardziej znany marokański kurort. Jest również ośrodkiem przemysłu rybnego (posiada największy port połowu sardynek) oraz cementowego. Miasto stało się najpopularniejszą miejscowością wypoczynkową w Maroku. Większość hoteli a także klubów i restauracji skupia główny bulwar Muhammada V, który biegnie równolegle do plaży.
 • Tarudant – miasto położone na wschód od Agadiru, jest obecnie ważnym ośrodkiem handlowym państwa. Miasto może poszczycić się zachowanym zespołem murów obronnych i bastionów (powstałych za czasów panowania dynastii Saadytów), które otaczają starą medynę. Do atrakcji turystycznych miasta można zaliczyć również „suki”, arabskie targi, na których można kupić tradycyjne wyroby.

Geografia i przyroda

Region Agadiru położony jest nad Oceanem Atlantyckim. Poszczycić się może długimi, malowniczymi oraz piaszczystymi plażami. Wybrzeże regionu charakteryzuje się większą wilgotnością powietrza i chłodną bryzą idealną na upały. Lato, podobnie jak w całym kraju, jest gorące i suche, zaś zima jest stosunkowo ciepła i wilgotna.

Historia

Miasto Agadir zostało założone w XV wieku przez Portugalczyków, jednak początki sięgają fenickich kolonii zamieszkujących te tereny. Kolejne stulecie przyniosło zdobycie miasta przez marokańskie wojska dynastii Saadytów. Od momentu ich władania Agadirem miasto zaczęło się znacznie rozwijać, jednak jeszcze szybszy rozkwit zawdzięcza budowie w 1914 roku portu, w którym odbywał się przeładunek zasobów naturalnych wydobywanych z głębi kraju. Niestety w 1960 roku Agadir został prawie całkowicie zniszczony przez potężne trzęsienie ziemi. Miasto musiało być odbudowane prawie całkowicie, dlatego też obecnie nie ma charakteru typowo marokańskiego.

Sport i rekreacja

 • Agadir jest miejscem często odwiedzanym przez kitesurferów i surferów ze względu na idealne warunki do uprawiania tego typu sportów wodnych.
 • Długa, piaszczysta plaża sprawia, że Agadir jest ulubionym miejscem plażowania i spacerów.
 • Miasto oferuje wiele rozrywek dla turystów, jak: kasyno, kluby nocne, pola golfowe.

Informacje praktyczne

 • Waluta – dir-ham (dh).
 • Wizy – obywatele Polski nie potrzebują wiz, podstawowym dokumentem tożsamości jest paszport, który musi być ważny przez minimum sześć miesięcy od daty planowanego powrotu. Wiza wymagana jest przy pobytach dłuższych niż 90 dni.
 • Ubiór – w dużych miastach dopuszczalny jest strój europejski, jednak swobodnych lub skąpych ubrań lepiej unikać.
 • Czas – po przybyciu do Maroka zegarki należy cofnąć o 2 godziny.
 • Fotografowanie – należy przed zrobieniem zdjęcia spytać o pozwolenie, ponieważ fotografowanie ludzi bez pytania uważa się za zniewagę. Młodzież lubi fotografować się z turystami. Uliczni artyści i osoby pozujące do zdjęć będą prosić o drobne wynagrodzenie.

Region Agadiru, Maroko - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  20°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  49%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1022hPa
  wiatr:
  225°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:36
  zach. słońca:
  18:01
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  148°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:36
  zach. słońca:
  18:01
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  187°   9 km/h
  wsch. słońca:
  07:35
  zach. słońca:
  18:02
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  150°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:35
  zach. słońca:
  18:03
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  174°   9 km/h
  wsch. słońca:
  07:35
  zach. słońca:
  18:04

Region Agadiru - klimat w Maroko