Region Casablanca - wakacje już od 2263 zł

Na wakacje: Region Casablanca, Maroko

Przewodnik turystyczny: Maroko/ Wybrzeże Atlantyckie/ Region Casablanca

Bezchmurna noc
15°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1025 hPa
Wiatr:
17 km/h38°
Region na malowniczym wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, przyciągający turystów pięknymi plażami i turkusowym morzem, a także ciekawymi zabytkami. Casablanca jest głównym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym kraju. Wokół placu Mohammeda V skupione jest nowoczesne centrum miasta, stare miasto natomiast (medyna), otoczone murami, zachowało swój dawny, arabski charakter. Warto zwiedzić: Meczet Hassana II oraz Wielki Meczet z XVIII w. Restrykcje dotyczące wyglądu kobiet i mężczyzn nie są w Casablance bardzo widoczne – młodzi ludzie często chodzą na plażę, kobiety noszą krótkie spódniczki czy buty na obcasach. Nieco dalej na południowy-zachód znajduje się miasto El Jadida, założone przez Portugalczyków na początku XVI w.. Pozostałości portugalskich zabudować zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejscowość słynie z rozległej plaży. Jeszcze bardziej na południowy-zachód znajduje się Safi, w którym podziwiać można medynę, czyli histroyczne centrum miasto oraz fortecę Kasr al-Bahr. Safi słynie z wyrobów garncarskich – tutaj powstają zielone kafle używane do budowy meczetów w całym kraju.

Atrakcje

 • Meczet Hassana – jego budowę w Casablance rozpoczęto z woli króla Hassana II. W 1993 roku meczet stanął na sztucznym nasypie ponad poziomem Oceanu Atlantyckiego. Jest trzecim, co do wielkości meczetem na świecie, a minaret świątyni (210 metrów) jest najwyższym minaretem na świecie i jednocześnie najwyższą budowlą Maroka. Meczet Hassana, jako jeden z nielicznych w Maroku, jest otwarty dla wyznawców innej wiary.
 • Forteca Kasr al-Bahr – znajduje się w mieście Safi. Wybudowana została nad brzegiem Oceanu, podczas krótkiego panowania na tym obszarze Portugalczyków. Budowla ta oprócz celów obronnych służyła w swej historii za do zarządcy a także jako więzienie.

Ośrodki

 • Casablanca –stolica regionu i zarazem największe miasto Maroka. Jest również kulturalnym i przemysłowym ośrodkiem państwa. Swój obecny wygląd zawdzięcza francuzom, którzy dzięki objętemu patronatowi nad miastem rozbudowali je i dodatkowo wzbogacili o cieszące oczy turystów fontanny, bulwary i parki zieleni oraz budynki w stylu mauretańskim.
 • Safi – miasto portowe i jeden z ważniejszych ośrodków przemysłowych, słynący ze swojej rzemieślniczej tradycji. Nadal działają tu garncarnie, w których wytwarzane są zielone kafle do budowy meczetów w całym Maroku. W Safi warto również zobaczyć medynę, czyli historyczne centrum miasta.

Geografia i przyroda

Region Casablanca położony jest nad Oceanem Atlantyckim, dzięki czemu poszczycić się może malowniczymi oraz piaszczystymi plażami. Wybrzeże regionu charakteryzuje się większą wilgotnością powietrza i chłodną bryzą idealną na upały. Lato, podobnie jak w całym kraju, jest gorące i suche, zaś zima jest stosunkowo ciepła i wilgotna. Głównym ośrodkiem turystycznym tego regionu jest największe miasto Maroka – Casablanca.

Historia

Początki Casablanki związane są z niegdyś zamieszkującymi te tereny Berberami. W tym czasie Casablanca była ośrodkiem pirackim, a także centrum wymiany handlowej z Anglią i Portugalią. Z czasem na tych obszarach zaczęli osiedlać się portugalscy żołnierze, którzy stworzyli nazwę „Casa Branca” (obecną nazwę Casablanca wprowadzili Hiszpanie). Rozwój miasta rozpoczął się w XIX wieku, kiedy to europejscy kupcy zainteresowali się obszarami wokół Casablanki, na których produkowano wełnę i uprawiano zboże. Od 1912 roku w Casablance ustalono oficjalnie francuski protektorat i to właśnie dzięki Francuzom miasto stało się głównym ośrodkiem przemysłowym Maroka, jak również dzięki nim zawdzięcza swój obecny kształt – przepiękne budynki w mauretańskim stylu.

Sport i rekreacja

 • Błękitna toń wody oraz piaszczyste plaże to idealne warunki dla turystów szukających pięknych widoków i wypoczynku na plaży.
 • Ocean oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego dają wiele możliwości spędzania aktywnie wolnego czasu, na np. uprawianiu kitesurfingu.

Informacje praktyczne

 • Waluta – dir-ham (dh).
 • Wizy – obywatele Polski nie potrzebują wiz, podstawowym dokumentem tożsamości jest paszport, który musi być ważny przez minimum sześć miesięcy od daty planowanego powrotu. Wiza wymagana jest przy pobytach dłuższych niż 90 dni.
 • Ubiór – w dużych miastach dopuszczalny jest strój europejski, jednak swobodnych lub skąpych ubrań lepiej unikać.
 • Czas – po przybyciu do Maroka zegarki należy cofnąć o 2 godziny.
 • Fotografowanie – należy przed zrobieniem zdjęcia spytać o pozwolenie, ponieważ fotografowanie ludzi bez pytania uważa się za zniewagę. Młodzież lubi fotografować się z turystami. Uliczni artyści i osoby pozujące do zdjęć będą prosić o drobne wynagrodzenie.

Region Casablanca, Maroko - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  15°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  61%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1025hPa
  wiatr:
  78°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:34
  zach. słońca:
  17:47
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  159°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:34
  zach. słońca:
  17:48
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  212°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:34
  zach. słońca:
  17:49
 • Pochmurno
  min.10°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  213°   8 km/h
  wsch. słońca:
  07:33
  zach. słońca:
  17:50
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.11°C max.18°C
  opady:
  0.5 mm
  wiatr:
  221°   26 km/h
  wsch. słońca:
  07:33
  zach. słońca:
  17:51

Region Casablanca - klimat w Maroko