Region Rabat - wakacje już od 2263 zł

Na wakacje: Region Rabat, Maroko

Przewodnik turystyczny: Maroko/ Wybrzeże Atlantyckie/ Region Rabat

Bezchmurna noc
15°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1025 hPa
Wiatr:
17 km/h38°
Region obejmujący stolicę Maroka i okoliczne miejscowości. Rabat jest drugim co do wielkości miastem kraju. Leży nad Oceanem Atlantyckim. W rejon ten przybywa wielu turystów, zachęcanych malowniczymi plażami i turkusowymi wodami oceanu oraz licznymi zabytkami. Można tu zobaczyć m.in. pozostałości budowli rzymskich (mury obronne, forum, termy, resztki budowli publicznych), cytadelę, mury z bramami, meczety, łaźnie i muzea. Znajduje się tu również centrum kultury islamu, na które składa się: Uniwersytet im. Muhammada V, konserwatorium, instytut języka arabskiego, biblioteka narodowa oraz muzea. Miasta sąsiadujące z Rabatem również mogą pochwalić się bogatym dziedzictwem historycznym. W Sale podziwiać można m.in. Wielki Meczet i zabytkową medynę, miasto znane jest także jako punkt muzułmańskich pielgrzymek. Asila posiada jedną z najlepiej zachowanych medyn w kraju, otoczoną masywnymi murami obronnymi. Odbywa się tu coroczny Międzynarodowy Festiwal Kultury.

Atrakcje

 • Kompleks ruin Szalla – rozległy kompleks starożytnych i średniowiecznych ruin położony na przedmieściach Rabatu, otoczony murami obronnymi.
 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Kultury – odbywa się w sierpniu w mieście Asila, swoją renomą przyciąga artystów w całego świata.
 • Medresa – teologiczna szkoła arabska, w której nauczano Koranu, prawa oraz języka arabskiego. Na medresę składa się kompleks zabudowań mieszczących m.in.: sale wykładowe, bibliotekę oraz pokoje dla uczniów.
 • Wieża Hassana – w kompleksie zabytków z ruinami Meczetu Hassana. Obie budowle nie zostały ukończone ze względu na śmierć sułtana. Dziś wieża Hassana jest symbolem miasta Rabat i uważana jest za wzór marokańskich minaretów. Ze szczytu minaretu rozciąga się wspaniały widok na miasto.

Ośrodki

 • Rabat – stolica Maroka, położona nad Oceanem Atlantyckim. Jest to drugie, co do wielkości miasto w kraju. Rabat jest ważnym ośrodkiem turystycznym Maroka, a dużym ośrodkiem przemysłowymi i rzemieślniczym. Składa się ze starego miasta, gdzie zachowało się wiele zabytków oraz dzielnic nowoczesnych.
 • Asila – miasto w Maroku. Główna atrakcją są mury obronne z czasów portugalskiego panowania, które otaczają jedną z najlepiej zachowanych medyn (dzielnic) w kraju. Asila jest miejscowością turystyczną z wieloma luksusowymi hotelami, basenami a także centrami usługowymi i rozrywkowymi. Odbywa się tu także coroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Kultury.

Geografia i przyroda

Region położony nad Oceanem Atlantyckim z malowniczymi, piaszczystymi plażami. Jego głównymi ośrodkami turystycznymi są: stolica Maroka – Rabat oraz miasto Asila. Wybrzeże regionu charakteryzuje się większą wilgotnością powietrza i chłodną bryzą idealną na upały. Lato, podobnie jak w całym kraju, jest gorące i suche. Zima stosunkowo ciepła i wilgotna.

Historia

Historia Rabatu rozpoczęła się od założenia w 1150 roku ufortyfikowanego obozowiska odpowiedniego dla wypadów wojennych na Półwysep Iberyjski. Od XVII wieku teren ten był zamieszkiwany przez muzułmanów, wypędzonych przez chrześcijańskich władców z terenu Półwyspu Iberyjskiego.

Sport i rekreacja

 • Idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych – jazda na skuterach i nartach wodnych, nurkowanie czy windsurfing.
 • Piaszczyste plaże stanową idealne miejsce do wypoczynku.

Informacje praktyczne

 • Waluta – dir-ham (dh)
 • Wizy – obywatele Polski nie potrzebują wiz. Podstawowym dokumentem tożsamości jest paszport, który musi być ważny przez minimum sześć miesięcy od planowanej daty powrotu. Wiza wymagana jest przy pobytach dłuższych niż 90 dni.
 • Ubiór – w dużych miastach dopuszczalny jest strój europejski, jednak swobodnych lub skąpych ubrań lepiej unikać.
 • Czas – po przybyciu do Maroka zegarki należy cofnąć o 2 godziny.
 • Fotografowanie – należy przed zrobieniem zdjęcia spytać o pozwolenie, ponieważ fotografowanie ludzi bez pytania uważa się za zniewagę. Młodzież lubi fotografować się z turystami. Uliczni artyści i osoby pozujące do zdjęć będą prosić o drobne wynagrodzenie.

Region Rabat, Maroko - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  15°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  61%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1025hPa
  wiatr:
  78°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:34
  zach. słońca:
  17:47
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  159°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:34
  zach. słońca:
  17:48
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  212°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:34
  zach. słońca:
  17:49
 • Pochmurno
  min.10°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  213°   8 km/h
  wsch. słońca:
  07:33
  zach. słońca:
  17:50
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.11°C max.18°C
  opady:
  0.5 mm
  wiatr:
  221°   26 km/h
  wsch. słońca:
  07:33
  zach. słońca:
  17:51

Region Rabat - klimat w Maroko