Maroko - wakacje już od 869 zł

Na wakacje: Region Tangeru, Maroko

Przewodnik turystyczny: Maroko/ Wybrzeże Śródziemnomorskie/ Region Tangeru

Bezchmurna noc
14°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1026 hPa
Wiatr:
10 km/h253°
Najbardziej na północ wysunięty cypel kraju, na którym leży ważne, portowe miasto, Tanger. Miasto położone jest malowniczo na zboczach gór Rif, obmywanych przez błękitne wody Atlantyku. W regionie można znaleźć jednak piękne, piaszczyste plaże. Tanger jest miastem bardzo ciekawym, pełnym wspaniałych zabytków architektury (medyna) oraz ciekawych budowli z nowszych czasów (Ville Nouvelle, czyli nowa dzielnica wybudowana przez Francuzów). Miasto tętni życiem, zapraszając turystów licznymi herbaciarniami, kawiarniami i restauracjami oraz sklepami z rękodziełem. Przy całym swym uroku, Tanger jest także miastem niebezpiecznym, a to ze względu na licznych naciągaczy i kieszonkowców, dla których tłumy turystów stanowią najlepsze źródło dochodów.

Atrakcje

 • Przylądek Spartel – jest najdalej na północ wysuniętym punktem Afryki. Będąc tam można spędzić miło czas na rozległej i piaszczystej plaży, przy okazji zachwycając się widokiem ruin portugalskiego fortu oraz zobaczyć XIX-wieczną latarnię morską.
 • Pałac Królewski Dar el-Makhzen – znajduje się on w obszarze kazby, czyli warowni. Został on zbudowany za czasów panowania dynastii Alawitów. Obecnie w Pałacu tym mieści się muzeum, gdzie przedstawione są eksponaty z czasów rzymskich, w tym ceramika, dywany.

Ośrodki

 • Tanger – miasto usytuowane na zboczach góry Rif, nad Cieśniną Gibraltarską. Stanowi główny ośrodek ekonomiczny i kulturowy tego regionu. To właśnie w Tangerze rozwinął się eksport cytrusów i warzyw, dzięki czemu miasto stało się ważnym punktem tranzytowym Maroka. Dodatkowo, ze względu na malownicze usytuowanie miasta w zatoce, piaszczystym plażom i bliskości Oceanu Atlantyckiego, Tanger jest również znanym ośrodkiem turystycznym Maroka.
 • Chefchaouen – miasto w północnym Maroku. Przyciąga mnóstwo turystów ze względu na swoją wyjątkową zabudowę – znajdują się tu domy o niebieskich fasadach. Jest to niewielkie, zadbane miasto, o wiele spokojniejsze od Tangeru.

Geografia i przyroda

Region Tangeru zajmuje najbardziej wysunięty na północ cypel kraju, gdzie leży ważne portowe miasto – Tanger. Region usytuowany jest nad Cieśniną Gibraltarską, w miejscu, w którym wody Oceanu Atlantyckiego łączą się Morzem Śródziemnym. Co ciekawe, w planach jest wybudowanie mostu łączącego Tanger z wybrzeżem hiszpańskim.

Historia

Historia tego regionu sięga niemal dwóch tysięcy lat. Wtedy, bowiem, koloniści feniccy założyli miasto Tanger. W ciągu kolejnych lat miastem próbowało zawładnąć wiele narodowości, m.in. Rzymianie, Arabowie, Portugalczycy, Anglicy oraz Francuzi. Mimo tak burzliwej historii obecnie miasto rozwija się jako jeden z głównych ośrodków ekonomicznych i kulturowych północnego Maroka.

Sport i rekreacja

 • Piękne, szerokie plaże są wymarzonym miejscem do odpoczynku.
 • Bliskość Oceanu Atlantyckiego daje ogromne możliwości uprawiania sportów wodnych, m.in.: surfing, żeglarstwo, narty wodne, itp.

Informacje praktyczne

 • Waluty – dir-ham (dh).
 • Wizy – obywatele Polski nie potrzebują wiz, podstawowym dokumentem tożsamości jest paszport, który musi być ważny przez minimum sześć miesięcy od daty planowanego powrotu. Wiza wymagana jest przy pobytach dłuższych niż 90 dni.
 • Ubiór – w dużych miastach dopuszczalny jest strój europejski, jednak swobodnych lub skąpych ubrań lepiej unikać.
 • Czas – po przybyciu do Maroka zegarki należy cofnąć o 2 godziny.
 • Fotografowanie – należy przed zrobieniem zdjęcia spytać o pozwolenie, ponieważ fotografowanie ludzi bez pytania uważa się za zniewagę. Młodzież lubi fotografować się z turystami. Uliczni artyści i osoby pozujące do zdjęć będą prosić o drobne wynagrodzenie.

Region Tangeru, Maroko - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  14°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  57%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1026hPa
  wiatr:
  212°   9 km/h
  wsch. słońca:
  07:32
  zach. słońca:
  17:34
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  100°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:32
  zach. słońca:
  17:35
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  179°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:32
  zach. słońca:
  17:36
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  167°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:31
  zach. słońca:
  17:37
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.6°C max.15°C
  opady:
  11.8 mm
  wiatr:
  219°   25 km/h
  wsch. słońca:
  07:31
  zach. słońca:
  17:38

Region Tangeru - klimat w Maroko